Så här fungerar Mina sidor för kontaktpersonen

Tjej med mobil

Logga in:

Du hittar Mina sidor här. Går du in via mobilen får du instruktioner om hur du laddar ner sidan som en ikon till startskärmen, då kommer du snabbt och enkelt åt Mina sidor när du vill. När du öppnar Mina sidor för första gången, klicka på ”Logga in som kontaktperson” och skriv in din e-postadress och ditt kundnummer för att logga in. Kundnumret får du på mejl när du beställer ett säljpaket.

Om du är kund sedan tidigare och har glömt ditt kundnummer klickar du på ”Glömt ditt kundnummer?” så skickas det till din e-postadress.

Starta en försäljning

Beställ ett säljpaket och fyll i dina uppgifter. Säljpaketet skickas inom några dagar men ni kan starta er försäljning direkt i Mina sidor.

Logga in på Mina sidor via www.delikatesskungen.s

Startsida (under försäljningen)

Information om försäljningen Här visas en överblick hur försäljningen ligger till. Du ser hur många produkter gruppen har sålt hittills (om alla deltagare har skapat ett konto). Följ försäljningen och se hur ni kommer närmare målet.

Målsättning Här kan du skriva en målsättning för försäljningen. Skriv vad ni ska göra för pengarna och hur mycket pengar ni behöver tjäna ihop för att lyckas med er försäljning. Genom att sätta en målsättning kan deltagarna och du enkelt följa hur försäljningen ligger till. Var inte rädd att sätta den för högt.

Gruppkoden Här hittar du gruppkoden som alla deltagare behöver när de ska registrera sig.

Viktiga datum Här står även alla viktiga datum inför leverans av produkter samt deltagarnas sista dag att lägga in beställningar och sista dag för dig som kontaktperson att lägga ordern.

Beställ produkter När ni börjar närma er sista orderdag kan du lägga er order här. Om alla deltagare har lagt till deras beställningar i Mina sidor behöver du endast godkänna ordern och välja leveransadress.

Om ingen eller vissa deltagare inte har lagt till produkter i Mina sidor kan du lägga till deltagare manuellt under "Deltagare".

Om du vill beställa alla produkter i en klumpsumma lägger du till alla produkter under fliken "Kunder". Lägg till dig själv som kund och alla produkter ni vill beställa.

Startsida på Mina sidor Delikatesskungen (under försäljningen)

Startsida (efter försäljningen)

När försäljningen är avslutad ändras vyn på startsidan. Nu visas gruppens totala försäljning och en sammanställning på vilka produkter som levereras till er.

Leveransinformation Här visas vilken vecka, dag och tid produkterna levereras till er. Samt kontaktinformation till åkeriet som levererar era produkter.

Registrera betalningsinstruktioner När försäljningen är avslutad kan du informera deltagarna hur de ska betala till dig genom att registrera betalningsinstruktioner. Informationen kommer att synas på deras konto.

Faktura På fredagen under er leveransvecka får ni er faktura från oss. Den kommer att synas på startsidan.

Extrabeställning Om ni fått in beställningar efter sista orderdag kan du göra en extrabeställning inom en månad. Fri frakt gäller om ni beställer minst 10 produkter, annars kostar frakten 199 kronor. Extrabeställningar skickas med PostNord till närmaste utlämningsställe.

Mina sidor hos Delikatesskungen. På sidan "Mina Kunder” får du en tydlig översikt hur många kunder du har.

Produkter

På sidan ”Produkter” visar vi bilder och information om våra delikatesser. Swipa enkelt mellan produkterna och visa kunden direkt genom Mina sidor när du säljer.

Varje produkt har all nödvändig information under ”Mer produktinformation” Där finns det information om tillverkning, innehållsdeklaration, vad produkten inte innehåller, hantering och hållbarhet.

På sidan ”Produkter” visar vi bilder och information om våra delikatesser.

Deltagare

Under ”deltagare” kan du se alla deltagare som har registrerat sig. Här ser du också hur många produkter de har sålt. Du kan hantera deltagarnas kunder genom att klicka på en deltagare och sedan på ”Deltagarens kunder”.

Lägga till deltagare

Om en deltagare inte har använt Mina sidor kan du lägga till deltagarens beställning genom att klicka på ”Lägg till en deltagare manuellt”. För att lägga till produkter klickar du sedan på deltagaren som du har lagt till och sedan ”Deltagarens kunder”. Klicka på plusknappen längst upp i högra hörnet och lägg till produkter.

Mina sidor Delikatesskungen. Under ”deltagare” kan du se alla deltagare som har registrerat sig.

Mina kunder

Klicka på fliken "Kunder" och sedan på plusknappen längst upp i högra hörnet för att lägga till en ny kund som du ska sälja produkter till. Du fyller i kontaktinformation till varje kund samt vilka produkter kunden önskar att köpa.

På sidan ’”Kunder” får en tydlig översikt hur många kunder du har. Här visas även beställningar från din webbshop som du måste godkänna eller avslå.

Företagsbeställningar

Du kan också lägga till företagsbeställningar under ”Ny kund”.  Välj att kunden är ett företag och fyll i företags uppgifter. Vi, DelikatessKungen, skickar en faktura till företaget. Ni ska inte ta betalt av företaget.

Två olika leveranssätt:

  1. Du levererar produkterna till företaget.
  2. Vi, DelikatessKungen, skickar produkterna till företaget från oss. Då tillkommer en fraktkostnad på 490 kronor exkl. moms för företaget (inom Sverige).
Företaget kan också lägga en företagsbeställning på din webbshop.

Webbshop

Kontaktpersonen och varje deltagare har en egen personlig webbshop. Du som kontaktperson kan ladda upp en gemensam bild och presentationstext som visas på varje deltagares webbshop under fliken "Meny". Deltagarna kan själva ändra bilden och presentationstexten till deras webbshop om de vill.

Att använda webbshop är ett utmärkt sätt att öka er försäljning. Dela webbshoppen med vänner, kollegor och på sociala medier. Kunder lägger en beställning direkt till dig via webbshoppen.

Du hittar din webbshop under fliken ”Meny”.

Alla beställningar från din webbshop måste du bekräfta för att produkterna ska läggas till på din order i Mina sidor eller på www.delikatesskungen.se

Ett bekräftelsemejl skickas till kunden när du godkänner eller avslår beställningen.

Läs mer om webbshop här

 

Hos Delikatesskungen har kontaktpersonen och varje deltagare en egen personlig webbshop.

Meny

Konto Om du hanterar flera försäljningar eller vill logga in som deltagare kan du enkelt lägga till flera konton i Mina sidor och byta mellan alla konton. Flera personer kan logga in på ett deltagarkonto.

Aktuell och tidigare försäljning Här hittar du dina pågående och tidigare försäljningar.

Vår målsättning Här kan du ändra er målsättning.

Webbshop Här hittar du din egna webbshop, och om du vill ändra gruppens bild och text på deras webbshoppar.

Beställ produkter När ni börjar närma er sista orderdag kan du lägga er order här. Om alla deltagare har lagt till deras beställningar i Mina sidor behöver du endast godkänna ordern och välja leveransadress.

Om ingen eller vissa deltagare inte har lagt till produkter i Mina sidor kan du lägga till deltagare manuellt under "Deltagare".

Om du vill beställa alla produkter i en klumpsumma lägger du till alla produkter under fliken "Kunder". Lägg till dig själv som kund och alla produkter ni vill beställa.

Här ser du menyn på mina sidor hos Delikatesskungen
DelikatessKungen
Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra funktion och användarupplevelse, samt för interna utvärderingar. Läs mer i vår integritetspolicy.